Plāno paplašināt sabiedrības līdzdalības iespējas lēmumu pieņemšanā
Rīga, 27.febr., LETA. Valsts pārvaldē 2024.gadā plānoti vairāki papildinājumi sabiedrības līdzdalības norisei, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā.
Viens no nozīmīgākajiem sabiedrības līdzdalības vides jautājumiem 2024.gadā būs atrast ilgtspējīgu risinājumu, lai pilsoniskā dialoga ietvaros biedrībām un nodibinājumiem būtu vismaz tādas pašas iespējas sniegt kvalitatīvus padomus valdībai, kā tas ir valdības sociālajiem partneriem. Valsts kancelejā norāda, ka vienota izpratne par pilsoniskā dialoga īstenošanu praksē būs jārod gan valsts pārvaldes, gan nevalstisko organizāciju, gan politiķu vidū.
Resursi paredzēti arī nevalstisko organizāciju (NVO) un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes darbam. Paredzēts, ka vairākus praktiskus uzdevumus, piemēram, memoranda padomes sēžu un darba grupu organizēšanu turpmāk veiks NVO, ko izraudzīs konkursā līdz aprīļa beigām.
Tāpat šogad plānots pabeigt diskusijas un virzīt apstiprināšanai valdībā jauno Sabiedrības līdzdalības kārtību, kas ļaušot "daudz modernāk raudzīties uz līdzdalības iespējām", tostarp nodrošināt regulāru dialogu ar sabiedrību un padarīt sabiedrības līdzdalības iespējas pieejamākas un ērtākas.
Komentējot ieguvumus, Valsts kancelejas pārstāvji norāda, ka jauna sabiedrības līdzdalības kārtība dos plašākas iespējas publiskajā pārvaldē izmantot modernus sabiedrības līdzdalības veidus. Savukārt, iedzīvinot pilsonisko dialogu, tiks radīta iespēja biedrībām un nodibinājumiem dot kvalitatīvus padomus valdībai.
Plānotais regulējums atbilst 2023.gada 12.decembrī Eiropas Komisijas apstiprinātajam ieteikumam par pilsoņu un pilsoniskās sabiedrības organizāciju iesaistīšanas un efektīvas līdzdalības veicināšanu valsts politikas veidošanas procesos.
LETA jau vēstīja, ka pērn septembrī valdība atbalstīja finansējuma palielināšanu pilsoniskas sabiedrības stiprināšanai.
Valsts kanceleja tolaik informēja, ka pilsoniskā dialoga īstenotāju ierobežotā kapacitāte neļauj jēgpilni un savlaicīgi nodrošināt nepieciešamo iesaisti reformu un politiku veidošanā. Vienlaikus novērojama zema Latvijas iedzīvotāju pilsoniskās līdzdalība.
Lai risinātu šo problēmu, valdība atbalstīja pilsoniskās sabiedrības organizāciju kapacitātes stiprināšanu, nosakot, ka pasākums "Atbalsts pilsoniskās sabiedrības organizāciju izaugsmei, stiprinot līdzdalību publiskās pārvaldes lēmumu pieņemšanas procesos" kopējais finansējums būs 1,74 miljoni eiro. To veidotu Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums - 1 479 000 eiro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums - 261 000 eiro apmērā. Finansējuma īstenošanas laiks būs no 2023.gada ceturtā ceturkšņa līdz 2028.gada 1.decembrim.
Atbalstāmās darbības būtu konsultantu un ekspertu piesaiste, izvērtējumu un pētījumu veikšana, informatīvo un izglītojošo pasākumu īstenošana, digitālo risinājumu ieviešana, komunikācijas un vizuālās identitātes pasākumi, projektu vadība.
- Publicēta: 27.02.2024 15:08
- © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
Komentārs redaktoram
Plāno paplašināt sabiedrības līdzdalības iespējas lēmumu pieņemšanā