Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Muzeju naktī šogad piedalīsies vairāk nekā 217 muzeji un sabiedriskās dzīves veidotāji
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Ziņas

  Muzeju naktī šogad piedalīsies vairāk nekā 217 muzeji un sabiedriskās dzīves veidotāji

  Rīga, 13.maijs, LETA. Muzeju naktī, 18.maijā, vairāk nekā 217 Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas organizācijas bez maksas uzņems apmeklētājus, aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas (KM) sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

  KM valsts sekretāres vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš norāda, ka Muzeju nakts 20 gadu laikā kļuvusi par gaidītu un sabiedrības iecienītu notikumu, kad vasarīgā noskaņā naksnīgo kultūras pasākumu daudzveidību izbauda aptuveni ceturtdaļmiljons iedzīvotāju visā Latvijā.

  Viņš atzīmē, ka ne tikai muzeji, bet plašs iestāžu klāsts vakara norisēs vērs durvis apmeklētājiem - dalībnieku skaits turpina pieaugt un iesaistās arvien jauni. Zariņš akcentē, ka šis ir arī gads, kad satiekas Starptautiskā Muzeju diena un Muzeju nakts, sniedzot plašākas iespējas ieplānot muzeju apciemojumu bez steigas, jo, kā tas parasti ir Starptautiskajā Muzeju dienā, daudzi muzeji būs atvērti bezmaksas apmeklējumam visu dienu. KM valsts sekretāres vietnieks klāsta, ka to muzeji izziņo savos informācijas kanālos, tādēļ viņš aicina iepazīties ar muzeju piedāvājumu un izbaudīt to.

  Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālās komitejas (ICOM Latvija) valdes pārstāve, Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) kuratore un projektu vadītāja Katrīna Kūkoja atzīmē, ka starptautiskā muzeju nakts ir ikgadējs muzeju nozares savstarpējās solidaritātes apliecinājums, kura laikā muzeji visā Eiropā atver savas durvis plašākai sabiedrībai.

  Kūkoja skaidro, ka daudziem tas ir pirmais muzeja apmeklējums, pirmā iepazīšanās ar muzeju, tāpēc muzeji šim notikumam gatavojas ar lielu nopietnību, piedāvājot īpašas programmas, pasākumus un aktivitātes. Viņa piemin, ka RMM ir ilggadējs šīs akcijas dalībnieks un šogad papildu iespējai apmeklēt muzeja ekspozīcijas un aktuālās izstādes piedāvās doties rakstnieku un mūziķu ceļojumā, kā arī izdzīvot Dziesmu un deju svētku tradīciju dažādās ģimeniskās aktivitātēs, tā kā pirmo reizi Muzeju naktī piedalīsies arī RMM pastāvīgajā ekspozīcija "Dziesmusvētku telpa" Mežaparkā Lielajā estrādē," uzsvēra Katrīna Kūkoja.

  Šā gada Muzeju nakts vienojošā tēma vienojošā tēma ir: izzināt un iegūt, pētīt un saprast, sasaistot to ar ar Starptautiskās Muzeju dienas tēmu "Muzeji izglītībai un pētniecībai". Rīgā un tās apkaimē Muzeju naktī durvis apmeklētājiem vērs vairāk nekā 80 kultūrvietas, uzrādot skaita palielinājumu salīdzinājumā ar pagājušo gadu, kad šeit bija fiksētas 57 Muzeju nakts apskates vietas.

  Savukārt reģionos 136 vietās interesantas aktivitātes rīko pašvaldības, privātie muzeji un nevalstiskās organizācijas. Vidzemnieki un reģiona viesi 18.maija vakarā un naktī varēs apmeklēt pasākumus 38 kultūrvietās, Kurzemē Muzeju naktī apmeklētājiem durvis tiks vērtas 36 vietās, Latgalē - 37 vietās, savukārt Zemgalē - 25 kultūrvietās.

  Cēsu Vēstures un mākslas muzeja direktore Ināra Bula klāsta, ka Eiropas Muzeju nakts rada iespēju aizvest apmeklētāju arī ārpus galvaspilsētas. Viņa norāda, ka muzeji reģionos rada un piedāvā kvalitatīvu saturu un katrs var atrast savām interesēm atbilstošu pasākumu.

  Paredzēts, ka šogad Cēsu muzeja fokuss ir izcelt īpašo un specifisko muzeja ekspozīcijās caur orientēšanās spēli, sniedzot arī muzikālu baudījumu. Muzeju naktī tiks rādīti savi jaunākie sasniegumi, atklājot gleznu izstādi, ievedot apmeklētāju jaunās muzeja telpās Vecpiebalgas muižā, kā arī caur deju un uguns rituālu stāstot par Jettes filozofiju.

  Privāto muzeju jomu mediju pasākumā pārstāvēja muzeja "Ebreji Latvijā" direktors Iļja Ļenskis, kurš uzsver, ka Muzeju nakts programma no vienas puses izcels bagātīgo ebreju vēstures un kultūras mantojumu Rīgā, kur katrai ēkai ir savi stāsti. No otras puses, muzejs gribam iesākt arī jaunu stāstu - par muzeja jauno mājvietu Alksnāja ielā 5, Rīgā, kur senajā spīķerī top modernais muzejs, piebiedrojoties citiem amata brāļiem.

  Maijs par muzeju mēnesi Latvijā tiek uzskatīts, jo 18.maijā Eiropā tiek atzīmēta Starptautiskā muzeju diena, ko Starptautiskā muzeju padome (ICOM) pirmoreiz izsludināja 1977.gadā. Latvija šo dienu atzīmē kopš 1978.gada.

  1999.gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju "Muzeju pavasaris," kas vēlāk pārtapa akcijā - Muzeju naktī - tās mērķis ir iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē.

  Pēc dažiem gadiem Muzeju nakts kļuva par vienu no aktivitātēm, kas saistīta ar Starptautiskās muzeju dienas atzīmēšanu. Ar Eiropas Muzeju nakts atzīmēšanu saistītas norises Latvijā iesoļos jau trešajā gadu desmitā - Muzeju nakts notiks jau 20. reizi. 2024.gadā akciju "Muzeju nakts" finansiāli atbalsta apgāds "Zvaigzne ABC".

  Līdz šim ik gadu muzeju apmeklējumu veicinošajos nakts klātienes pasākumos iesaistījies arvien lielāks muzeju skaits, tāpat Muzeju nakts aktivitātēs piedalās arī citi sabiedriskās dzīves veidotāji - muižas, izstāžu zāles, bibliotēkas, valsts pārvaldes iestādes un citi. Dalībnieku pamatpiedāvājums ir par velti, bet atsevišķas aktivitātes var būt arī par maksu.

  • Publicēta: 13.05.2024 12:49
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti